13 praktycznych wskazówek dotyczących podróży po Chinach - czyli czego nauczyłem się przez dwa tygodnie w środkowych Chinach

Napisane i opublikowane 4 czerwca 2019 See this post in English

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central ChinaPo dwutygodniowej podróży do Jinan, Zhengzhou, Nanning, Ningbo i Wuhan - oto moje obserwacje podróżnicze o (głównie) środkowych Chinach.

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Wszyscy mają wspólne kody dla wszystkich


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Chińskie linie lotnicze są w większości własnością państwa (głównym wyjątkiem są Hainan Airlines, których tak naprawdę nikt nie wie, kto jest ich właścicielem). Wielu jak China Eastern, Xiamen Air i China Southern (niedawno wyjechali)
są częścią Skyteam. Aby było bardziej zagmatwane, wydaje się, że wszyscy korzystają z code-share z prawie wszystkimi w przypadku lotów krajowych. Nie dajcie się zaskoczyć tym „konkurującym liniom lotniczym” dla wszystkich współdzielonych lotów
lot.

Loty krajowe są takie same jak w Stanach Zjednoczonych przed liberalizacją


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Wszyscy przewoźnicy mają takie same ceny. Wszystkie zawierają torby, ciepły posiłek i pudełko z przekąskami. Wszyscy używają tych samych samolotów i nawet wnętrze wygląda podobnie.

Ruch lotniczy rośnie jak szalony


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Bez względu na przyczyny chińskiego boomu, ogromna skala ogromnych lotnisk z setkami lotów dziennie zrobi na Tobie wrażenie. Lotnisko Zhengzhou obsługuje obecnie 27 milionów pasażerów (wzrost o 12% rdr, a ruch towarowy o 34%) rocznie, ale ogromny terminal może z łatwością obsłużyć trzy razy tyle.

Internet jest zaskakująco wolny - szczególnie w przypadku VPN


W krajach rozwiniętych prędkość Internetu jest często bardzo niska. Ponieważ wiele witryn internetowych jest zablokowanych, będziesz musiał użyć takiej sieci VPN Express VPN co sprawia, że ​​jest jeszcze wolniejszy. Znalazłem nawet powolny Internet w Hyatt Regency Jinan, WeWork Wuhan lub Regus Zhengzhou (wszystkie marki, w których zwykle mam bardzo szybki Internet).

Weź ze sobą swoją kartę odkrywania albo inny


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

UnionPay (który działa w tej samej sieci płatności) jest jedyną siecią płatniczą o prawdziwej przyczepności w Chinach. Visa i Mastercard od dawna nie mogą prowadzić interesów poza obszarami biznesowymi z wieloma obcokrajowcami w Chinach. To się powoli zmienia. Nie oczekuj, że zadziałają żadne międzynarodowe formy płatności, chyba że jest to Discover lub gotówka! Opcje płatności mobilnych, takie jak Samsung Pay lub Apple Pay, również nie działają. Lokalne płatności WeChat również nie działają dobrze z kartami Visa jako źródłem płatności.

Obsługa klienta to mrzonka


Nigdy nie oczekuj obsługi klienta. To jest funkcja, a nie błąd. Jesteś sam - pomyśl o liniach lotniczych i hotelach bardziej przypominających metro w Nowym Jorku. Jesteś biletem, a pociąg jedzie, ale klienci
muszą uważać na siebie.

Przynieś trochę chińszczyzny


Każda interakcja z obcokrajowcem jest ogromnym ryzykiem dla mieszkańców, ponieważ może wiązać się z długimi pytaniami, a nawet przesłuchaniem przez tajną policję. Dlatego zachęta do nauki języka angielskiego jest minimalna w wielu obszarach poza przybrzeżnymi Chinami. Przynieś trochę chińskiego, w tym zwroty i poręczną aplikację Tłumacz Google, która całkiem dobrze tłumaczy również menu restauracji. Nigdy nie oczekuj, że język angielski będzie zrozumiały nawet na lotniskach lub w dużych hotelach sieciowych.

Żadnych dramatów


Prawie wszystkie krajowe bilety lotnicze zawierają darmową torbę i darmowy bagaż podręczny - nikt nie sprzeciwia się dużej bagażu podręcznego i nikt nigdy nie dał mi o tym dramatu.

Nadzór jest wszędzie


Nie różni się to tak bardzo od lotnisk w USA, ale kamery, biometryczne identyfikatory są wszędzie.

Bezpieczeństwo na lotnisku jest szybkie


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Najdłuższy czas, jaki kiedykolwiek czekałem w kolejce do kontroli bezpieczeństwa podczas wszystkich moich podróży do Chin, to pięć minut. Trzeba będzie rozpakować parasole (!), Power banki i laptopy. Płyny lub proszki nie są problemem i bardziej przypomina TSA Pre na każdym lotnisku. Zwróć uwagę, że nie ma podziału na płeć, więc ręczne przeglądanie będzie wykonywane przez mieszane płci.

Hotele mają (bardzo) dobrą wartość


Jest wiele nowych hoteli (i sporo starych), które często mają świetne wartości. Wszystkie główne sieci rozrastają się w Chinach i zwykle można dostać solidną 4/5 gwiazdkę za mniej niż 50 USD
z odrobiną badań w większości drugorzędnych chińskich miast.

Uważaj na losowe zasady


Często istnieją małe „przypadkowe reguły”, które są po prostu zupełnie niezwykłe w porównaniu z doświadczeniem międzynarodowym. Niektóre poczekalnie na lotnisku odmówią wstępu posiadaczowi Priority Pass (pomimo tego, że salon ma takie duże logo), ponieważ inny salon znajduje się bliżej Twojej bramki.

Stewardesy są tutaj przyjazne


Często mam wrażenie, że stewardesy starszych linii lotniczych z USA nie mogą być bardziej nieprzyjemne. Moi współpasażerowie zazwyczaj czują się dobrze. W Chinach sytuacja jest odwrotna w przypadku hałaśliwych i często niegrzecznych współpasażerów, ale zwykle bardzo przyjaznych stewardów.

Bilety krajowe nie są tanie


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Kiedy myślimy o chińskich liniach lotniczych, widzimy obrazy bardzo niskich taryf do USA. Ale zgadnij, co te loty międzynarodowe są subsydiowane przez dość wysokie ceny dla podróżnych krajowych.

Lokalny oddział Ubera działa dobrze


Czy ja jest trochę niezgrabny w użyciu, ale po krótkim okresie nauki okazało się, że jest niezawodnym towarzyszem. Wersja angielska jest darem niebios z wbudowaną funkcją tłumaczenia.

Prawie niemożliwe jest znalezienie zdrowej, świeżej żywności


Schudłam pięć funtów w dwa tygodnie. Zdrowe, czyste i smaczne jedzenie jest prawie niemożliwe. Chińczycy są żądnymi przygód zjadaczami, ale większość potraw kończy się tłustymi, czosnkowymi i słonymi potrawami. Upewnij się, że masz plan tworzenia kopii zapasowych.