13 najważniejszych rzeczy, których dowiedziałem się o Indonezji

Napisane i opublikowane 12 kwietnia 2016 See this post in English

Właśnie wróciłem z dwóch tygodni w Indonezji i oto czego nauczyłem się tym razem!

The top 13 things I learned about Indonesia

Jest niesamowicie tani!

Poza centrum Dżakarty i turystycznymi miastami Bali w Indonezji jest niesamowicie tanio. Przyzwoity lunch można zjeść za 1 dolara, godzina jazdy z Uberem kosztuje zaledwie 5 dol., Nowoczesne hotele sieciowe za mniej niż 35 dol. Holiday Inn Express Surabaya) lub luksusowy pobyt w JW Marriott Surabaya za 50 $.

Jest bardzo gorąco!

Surabaya i Bali z łatwością znalazły się w moich światowych TOP 10 najgorętsze miejsca na świecie. Zdecydowanie w tej samej lidze co Bangkok i Yangon.

Dżakarta jest trochę lepsza (niewiele), ale trzecie co do wielkości miasto w Indonezji - Bandung - ma całkiem doskonały klimat wiosenny.

Najbardziej przyjaźni ludzie na świecie

The top 13 things I learned about Indonesia

Nie ma wątpliwości - Indonezyjczycy są najbardziej przyjaznymi ludźmi na świecie. Nawet w obszarach turystycznych zachowują spokój. Poza obszarami turystycznymi są niesamowicie przyjaźni.

Język angielski jest rzadkością poza obszarami turystycznymi

To wciąż dla mnie niespodzianka - kiedy już opuścisz turystyczne hotspoty, angielski to rzadkość. Jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ Bahasa Indonesia używa alfabetu łacińskiego i zawiera dużą ilość angielskich słów.

Bali to po prostu szalone turystyczne miasto

To taki kontrast - większość Indonezji nie jest dotknięta turystyką, ale południowe miasta Bali są jednym z najbardziej turystycznych obszarów na świecie.

Jedzenie jest po prostu w porządku

Ostatnim razem, gdy byłem w Indonezji, bardziej ekscytowało mnie jedzenie. To nie jest Tajlandia. Zwykle lubię smak i przyprawy w kuchni indonezyjskiej, ale często mięso jest wyjątkowo kościste, a porcje małe - składają się głównie z ryżu. Jest dobre jedzenie (najbardziej lubiłem kuchnię sundajską), ale znalezienie go zajmuje trochę czasu. To nie jest jak Uliczne jedzenie w Bangkoku rynek, na którym 90% tego, czego spróbujesz, będzie niesamowite.

Ruch jest szalony

The top 13 things I learned about Indonesia

Indonezyjczycy są uzależnieni od jazdy. Jest tak dużo jazdy (w Surabaya ludzie nie przechodzą przez ulicę bez samochodu), że jest hipnotyzujący, a infrastruktura drogowa jest o kilka dekad wstecz.

Dobra wiadomość - większość samochodów jest nowa i czysta - nie stare klunkry.

Jest zatłoczone

Indonezyjskie miasta są zatłoczone. Surabaya, Dżakarta, a nawet Bandung sprawi, że poczujesz się jak w Japonii.

Bandung to moje nowe ulubione miasto w Indonezji

To spokojne, fajne górskie miasto ze świetną kawą jest na razie na uboczu. Jest bardzo przystępny cenowo, ma malownicze widoki i jest wystarczająco zorganizowany, aby sobie z tym poradzić.

Kultura kawy

The top 13 things I learned about Indonesia

Niektóre indonezyjskie miasta mają prawdziwą kulturę kawową - nie tylko Australijczycy otwierają już kawiarnie i kawiarnie.

Indonezja - główny producent kawy - wyłania się jako kraj jej konsumpcji.

Indonezja ma duży potencjał turystyczny

Indonezja ma o wiele więcej plaż, wulkanów, tropikalnej pogody i wspaniałego jedzenia. Istnieje kilka innych ogromnych wysp, takich jak Borneo (Kalimantan), Sulawesi i Papua, na których turystyka prawie zerowa.

The top 13 things I learned about Indonesia

Infrastruktura czy planowanie miast to nie forte Indonezji

The top 13 things I learned about Indonesia

Większość miast indonezyjskich to przypadkowa zabudowa, podobnie jak infrastruktura. Urbanizacja i planowanie miast jeszcze nie dotarły do ​​Indonezji.

Nigdy więcej wizy po przyjeździe

Indonezja zwykła torturować gości wizą za 35 dolarów, którą trzeba było zapłacić na lotnisku. Wynikające z tego długie kolejki często utrudniały dostanie się do Indonezji.

To wszystko przepadło - po prostu pokaż paszport i gotowe!