Çin için 13 Pratik Seyahat İpuçları - ya da Orta Çin'de iki hafta boyunca öğrendiklerim

Yazılı ve Yayınlanmış 4 Haziran 2019 See this post in English

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central ChinaJinan, Zhengzhou, Nanning, Ningbo ve Wuhan'a iki haftalık bir seyahatin ardından - işte (çoğunlukla) Orta Çin hakkında seyahatle ilgili gözlemlerim.

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Herkes herkesle ortak kod paylaşır


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Çin havayolları büyük ölçüde devlete aittir (en büyük istisna Hainan Havayollarıdır, ki bu havayolları kimsenin gerçekten kimin olduğunu bilmemektedir). Birçoğu China Eastern, Xiamen Air ve China Southern gibi (son zamanlarda ayrıldılar)
Skyteam'in bir parçasıdır. Daha kafa karıştırıcı hale getirmek için, iç hat uçuşları için herkesin hemen hemen herkesle ortaklaşa paylaştığı görülüyor. Tüm ortak kod paylaşımlı bu 'rakip havayollarına' şaşırmayın
uçuş.

Yurt içi uçuş, liberalizasyon öncesi ABD'deki gibi


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Tüm taşıyıcıların fiyatları aynıdır. Hepsinde çantalar var ve sıcak bir yemek ve bir atıştırmalık kutusu var. Hepsi aynı uçakları kullanıyor ve hatta iç mekan benzer görünüyor.

Hava trafiği deli gibi büyüyor


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Çin patlamasının altında yatan nedenler ne olursa olsun, günlük yüzlerce uçuşun bulunduğu devasa havalimanlarının büyüklüğü sizi etkileyecektir. Zhengzhou havaalanı şu anda 27 milyon yolcuya ulaştı (% 12 YOY büyüyor ve kargo trafiği% 34 büyüyor), ancak devasa terminal bunun üç katına kolayca hizmet verebilir.

İnternet şaşırtıcı derecede yavaştır - özellikle bir VPN ile


Gelişmiş bir ülke için İnternet hızları genellikle çok yavaştır. Birçok internet sitesi engellendiğinden, aşağıdaki gibi bir VPN kullanmanız gerekecektir. Express VPN bu da onu daha da yavaşlatır. İnternette bile yavaş buldum Hyatt Regency Jinan, WeWork Wuhan veya Regus Zhengzhou (genellikle çok hızlı İnternet aldığım tüm markalar).

Keşif kartınızı getirin veya başka bir şey yapın


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

UnionPay (aynı ödeme ağında çalışan), Çin'de gerçek çekişi olan tek ödeme ağıdır. Visa ve Mastercard, Çin'de çok sayıda yabancının bulunduğu iş alanları dışında uzun süredir iş yapamıyor. Bu yavaş yavaş değişiyor. Discover veya nakit olmadıkça hiçbir uluslararası ödeme şeklinin işe yaramasını beklemeyin! Samsung Pay veya Apple Pay gibi mobil ödeme seçeneklerinin de çekiciliği yoktur. Yerel WeChat ödemesi, ödeme kaynağı olarak Visa kartlarıyla da iyi çalışmıyor.

Müşteri Hizmetleri boş bir hayaldir


Asla herhangi bir müşteri hizmeti beklemeyin. Bu bir özelliktir, hata değildir. Kendi başınasın - havayollarını ve otelleri daha çok NYC metrosuna benzet. Sen bir biletle ve bir tren var ama müşteriler
kendilerine bakmak zorunda.

Biraz Çince getirin


Bir yabancıyla herhangi bir etkileşim, uzun sorular ve hatta gizli polis tarafından sorgulama gerektirebileceğinden yerel halk için büyük bir risktir. Bu nedenle, Çin kıyılarının dışındaki birçok bölgede İngilizce öğrenmeye yönelik teşvik asgari düzeydedir. Bazı Çince ifadeler ve restoran menülerini oldukça hoş bir şekilde çeviren kullanışlı Google Çeviri uygulamasını getirin. Havaalanlarında veya büyük zincir otellerde bile İngilizcenin anlaşılmasını beklemeyin.

Devam eden drama yok


Neredeyse tüm iç hat uçak biletleri ücretsiz bir çanta ve ücretsiz bir kabin bagajı içerir - kimse büyük bir kabin bagajına direnmez ve kimse bana bu konuda drama vermedi.

Gözetim her yerde


Bu ABD havaalanlarından çok farklı değil ama kameralar, biyometrik kimlikler her yerde.

Havalimanı Güvenliği hızlı


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Çin'deki tüm seyahatlerimde bir havaalanı güvenlik hattında beklediğim en uzun süre beş dakikaydı. Şemsiyeleri (!), Güç bankalarını ve dizüstü bilgisayarları açmanız gerekecek. Sıvılar veya tozlar bir sorun değildir ve daha çok herhangi bir havaalanındaki TSA Pre gibidir. Cinsiyet ayrımı olmadığına dikkat edin, bu nedenle manuel okşama karışık cinsiyetler tarafından yapılacaktır.

Oteller (çok) iyi değer


Genellikle harika değerler olan birçok yeni otel (ve çok sayıda eski otel) vardır. Çin'de tüm büyük zincirler mantar gibi çoğalıyor ve genellikle 50 $ 'ın altında sağlam bir 4/5 Yıldız elde edebilirsiniz.
ikincil Çin şehirlerinde biraz araştırma ile.

Rastgele kurallara dikkat edin


Uluslararası bir deneyime kıyasla tamamen sıra dışı olan küçük 'rastgele kurallar' vardır. Kapınıza daha yakın başka bir salon olduğundan, bazı havaalanı salonları Priority Pass sahibine erişimi reddedecektir (salonda böyle büyük bir logo olmasına rağmen).

Uçuş görevlileri dost canlısı kişi burada


ABD'nin eski havayolları için uçuş görevlilerinin daha kötü olamayacağını düşünüyorum. Yolcu arkadaşlarım genellikle iyidir. Çin'de bu, kabadayı ve genellikle kaba yolcularla, ancak genellikle çok arkadaş canlısı uçuş görevlileri tarafından tersine çevrilir.

Yurtiçi biletler ucuz değil


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Çin havayolunu düşündüğümüzde, ABD'ye çok düşük ücretlerin görüntülerini görüyoruz. Ancak, bu uluslararası uçuşların yurt içi yolcular için oldukça yüksek ücretlerle sübvanse edildiğini tahmin edin.

Uber'in yerel yan kuruluşu iyi çalışıyor


DiDi kullanımı biraz hantal ama kısa bir öğrenme döneminden sonra güvenilir bir yol arkadaşı olduğunu gördüm. İngilizce versiyonu, dahili çeviri işlevine sahip bir nimettir.

Sağlıklı, taze yiyecek bulmak neredeyse imkansızdır


İki haftada 5 kilo verdim. Sağlıklı, temiz ve lezzetli yemek bulmak neredeyse imkansızdır. Çinliler maceracı yiyicilerdir, ancak çoğu yemek, sarımsak ve tuzlu meselelerden dolayı yağlı olur. Aklınızda bir yedekleme planı olduğundan emin olun.