Suudi Arabistan yeni turist vizesi ile 49 ülkeye kapılarını açıyor!

Yazılı ve Yayınlanmış 27 Eylül 2019 See this post in English

Suudi Arabistan Cuma günü kapılarını yabancı turistlere açtı. 49 ülkeye yeni bir vize rejimi başlatıyorlar ve yabancı şirketlere 2030 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10'una katkıda bulunacağını umduğu bir sektöre yatırım yapmaya çağırıyorlar.

Saudi Arabia opening doors to 49 countries with the new tourist visa!

On yıllardır nispeten kapalı olan Müslüman krallığı, son yıllarda katı sosyal yasaları gevşetmiştir. Kadınları ve erkekleri halka açık yerlerde ayırmayı ve kadınlardan tamamen siyah cüppeler veya abayalar giymelerini istemeyi bıraktılar.

Turizm şefi Ahmed Al-Khateeb, resmi açıklama öncesinde Reuters'e verdiği demeçte, abayaların kadın turistler için zorunlu olmayacağını, ancak halk plajları da dahil olmak üzere mütevazı kıyafetlerin olduğunu söyledi.

"We will have enough tourists to come to Saudi Arabia to enjoy other things. We remain authentic, and we have a great culture where many, many tourists would love to come and explore this culture and learn more about it and see it and experience it." Ahmed Al-Khateeb said


49 ülkeye yeni vize rejimi


Suudi Arabistan, 49 ülkeye yeni bir vize rejimi başlatıyor. Vizeler, geçmişte olduğu gibi refakatsiz kadınlar için herhangi bir kısıtlama olmaksızın yaklaşık 80 $ (Dh294) karşılığında çevrimiçi olarak alınabilecek. Müslüman kutsal Mekke ve Medine şehirlerine erişim kısıtlanmıştır.

Şimdiye kadar Suudi Arabistan'a seyahat eden yabancılar, büyük ölçüde yerleşik işçiler ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, iş seyahatinde olanlar ve Mekke ve Medine'yi ziyaret etmeleri için özel vize verilen Müslüman hacılar ile sınırlıydı. Şu anda sadece Bahreyn, Kuveyt, Umman ve BAE vatandaşları ülkeye serbestçe seyahat edebiliyor.

Saudi Arabia authorities recently launched the website whereintheworld.co that shows beautiful pictures of destinations along with captions such as “Does this look like Morocco to you? It's not!” to boost interest in their country.

Vize planı, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yeni endüstriler geliştirmeye yönelik iddialı planlarının bir parçası. Önceden yasaklanmış eğlenceleri de dahil olmak üzere toplumu açmak istiyor. Reformlarının çoğu uluslararası övgü aldı. Krallık, yaklaşık 40 yıllık sinema yasağını kaldırdı ve müzik konserlerine izin verdi. Buna Batılı pop yıldızlarının performansları ve düzenlenen uluslararası spor etkinlikleri dahildir.

Suudi Arabistan'ın katı yasaları göz önüne alındığında gidecek uzun bir yolu var, ancak bu geleceğe doğru bir adım. Turist vizesi fırsatı elde edecek 49 ülkenin tam listesi BAE saatiyle 22: 30'da açıklanacak.