13 praktických turistických tipov pre Čínu - alebo toho, čo som sa naučil z dvoch týždňov v strednej Číne

Písomné a uverejnené 4. júna 2019 See this post in English

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central ChinaPo dvojtýždňovej ceste do Jinan, Zhengzhou, Nanning, Ningbo a Wuhan - tu sú moje cestovné pripomienky týkajúce sa (väčšinou) strednej Číny.

13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Všetci Codeshares na všetkých


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Čínske letecké spoločnosti sú v prevažnej miere vo vlastníctve štátu (hlavnou výnimkou sú letecké spoločnosti Hainan Airlines, o ktorých vlastne nikto nevie, kto ich vlastní). Mnohí ako China Eastern, Xiamen Air a China Southern (nedávno odišli)
sú súčasťou Skyteamu. Aby to bolo mätúcejší, zdá sa, že pre vnútroštátne lety sa spolujazdca spolieha takmer so všetkými. Nenechajte sa prekvapiť, že tieto „konkurenčné letecké spoločnosti“ zdieľajú všetky kódy
let.

Domáce lietanie je ako v USA pred liberalizáciou


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Všetci dopravcovia majú rovnaké ceny. Všetky sú zahrnuté v taškách a je tu teplé jedlo a občerstvenie. Všetky používajú rovnaké lietadlá a dokonca aj interiér vyzerá podobne.

Letecká doprava rastie ako blázon


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Nech už sú príčiny čínskeho rozmachu akékoľvek, ohromí vás obrovská škála obrovských letísk so stovkami denných letov. Letisko Zhengzhou má v súčasnosti 27 miliónov cestujúcich (rast medziročne o 12% a nákladná doprava stúpajúca o 34%) ročne, ale obrovský terminál to môže ľahko obslúžiť trikrát.

Internet je prekvapivo pomalý - najmä s VPN


V rozvinutej krajine sú rýchlosti internetu často veľmi pomalé. Pretože mnoho internetových stránok je blokovaných, budete musieť používať VPN ako Express VPN vďaka čomu je ešte pomalší. Na internete som dokonca našiel pomalý internet Hyatt Regency Jinan, WeWork Wuhan alebo Regus Zhengzhou (všetky značky, kde zvyčajne dostávam veľmi rýchly internet).

Prineste svoju objavovaciu kartu alebo inak


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

UnionPay (ktorý funguje v rovnakej platobnej sieti) je jedinou platobnou sieťou so skutočnou trakciou v Číne. Spoločnosť Visa a Mastercard už dlho nedokázali podnikať mimo obchodných oblastí s mnohými cudzincami v Číne. Toto sa pomaly mení. Neočakávajte, že budú fungovať akékoľvek medzinárodné spôsoby platby, pokiaľ nie sú Discover alebo hotovosť! Možnosti mobilných platieb, ako sú Samsung Pay alebo Apple Pay, tiež nemajú trakciu. Miestne platby WeChat tiež nefungujú dobre ako karty Visa ako zdroj platby.

Zákaznícky servis je fajkový sen


Nikdy nečakajte zákaznícky servis. Toto nie je chyba. Ste na vlastnú päsť - myslite na letecké spoločnosti a hotely skôr ako na metro NYC. Ste lístok a existuje vlak, ale zákazníci
dajte si pozor na seba.

Prineste si trochu čínštiny


Akákoľvek interakcia s cudzincom je pre miestnych obyvateľov obrovským rizikom, pretože môže vyžadovať dlhé otázky alebo dokonca výsluch tajnej polície. Motivácia učiť sa anglicky je preto v mnohých oblastiach mimo pobrežnej Číny minimálna. Prineste nejaké čínštiny vrátane fráz a praktickej aplikácie Google Translate, ktorá tiež pekne prekladá ponuky reštaurácií. Nikdy neočakávajte, že angličtina bude zrozumiteľná, a to ani na letiskách, ani vo veľkých hoteloch.

Žiadna dráma na pokračovanie


Takmer všetky domáce letenky obsahujú letenku a príručnú batožinu zadarmo - nikto sa nebráni veľkej príručnej batožine a nikto mi o tom nedal drama.

Dozor je všade


To sa nelíši od letísk v USA, ale kamery, biometrické identifikačné čísla sú všade.

Letisková bezpečnosť je rýchla


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Najdlhšie, ako som kedy čakal na letiskovej bezpečnostnej linke počas všetkých mojich ciest v Číne, bolo päť minút. Budete musieť rozbaliť dáždniky (!), Energetické banky a notebooky. Kvapaliny alebo prášky nie sú problémom a je to skôr ako TSA Pre na akomkoľvek letisku. Všimnite si, že nedochádza k rodovej separácii, takže ručné vyrovnávanie bude robiť zmiešané pohlavie.

Hotely majú (veľmi) dobrú hodnotu


Existuje veľa nových hotelov (a veľa starých), ktoré sú často skvelými hodnotami. Všetky hlavné reťazce v Číne húbia a zvyčajne môžete získať pevnú hviezdu so 4/5 hviezdičkami za menej ako 50 dolárov
s trochou výskumu vo väčšine sekundárnych čínskych miest.

Dajte si pozor na náhodné pravidlá


V porovnaní s medzinárodnou skúsenosťou často existujú malé „náhodné pravidlá“, ktoré sú úplne neobvyklé. Niektoré letiskové salóniky odmietnu prístup pre držiteľa preukazu priority (napriek tomu, že salónik má veľké takéto logo), pretože k vašej bráne je ďalší salónik.

Letušky sú tu priateľské


Často cítim, že letušky pre staršie letecké spoločnosti v USA už nemôžu byť nepríjemnejšie. Moji spolucestujúci sú zvyčajne v poriadku. V Číne je to obrátené s veselými a často obyčajnými hrubými spolujazdcami, ale zvyčajne veľmi priateľskými letuškami.

Domáce lístky nie sú lacné


13 Practical Travel Tips for China  – or What I learned from two weeks in Central China

Keď uvažujeme o čínskej leteckej spoločnosti, vidíme obrázky veľmi nízkych cien leteniek do USA. Ale hádajte, na čo sú tieto medzinárodné lety dotované dosť prudkým cestovným pre domácich cestujúcich.

Miestna dcérska spoločnosť spoločnosti Uber funguje dobre


Didi je trochu neohrabaný na použitie, ale po krátkom vzdelávacom období som zistil, že je to spoľahlivý spoločník. Anglická verzia je dar z nebies so zabudovanou funkciou prekladu.

Zdravé, čerstvé jedlo je takmer nemožné nájsť


Stratil som päť libier za dva týždne. Zdravé, čisté a chutné jedlo je takmer nemožné nájsť. Číňania sú dobrodružní jedlíci, ale väčšina jedál skončí mastnými, cez mäsité a slané. Uistite sa, že máte na pamäti plán zálohovania.